bcaa ne işe yarar

BCAA Ne İşe Yarar ? BCAA Nasıl Kullanılır ?

BCAA Ne İşe Yarar ?

Bu yazımızda BCAA ne işe yarar ondan bahsedeceğiz. Dallı zincirli amino asitler (BCAA) üç temel amino asitten oluşan bir gruptur: lösin, izolösin ve valin.

Kas büyümesini arttırmak ve egzersiz performansını arttırmak için BCAA takviyeleri yaygın olarak kullanılır. Ayrıca kilo kaybına yardımcı olabilir ve egzersiz sonrası yorgunluğu azaltabilirler.


Egzersiz Sırasında Yorgunlu Azaltır

BCAA kullanmak fiziksel yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir.Yapılan çalışmalar, egzersiz sırasında BCAA kullananlar , kullanmayanlara kıyasla %15’e kadar daha az yorulduğunu belirtmektedir.


Kas Ağrılarını Azaltır

BCAA’lar ayrıca egzersiz sonrası kaslarınızın daha az ağrılı hissetmesine yardımcı olabilir. Çeşitli çalışmalar katılımcılardan bazı kuvvet antrenmanı egzersizleri yaptıktan sonra kas ağrı seviyelerini derecelendirmelerini istedi. BCAA takviyesi verilen katılımcıların kas ağrısı verilenlere göre % 33 daha düşük olarak görülmüştür.


Kas Kütlesini Arttırır

BCAA takviyesi alan birçok insan kas kütlesini arttırmak için alır. Araştırmalar BCAA’ların kas inşa etmekten sorumlu enzimleri aktive ettiğini göstermektedir. Bununla birlikte, BCAA’yı takviye olarak almakla diyetinizde yemeklere almak arasında gözle görülür bir fark görülmemiştir.


Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Dallı zincirli amino asitler kilo alımını önlemeye ve yağ kaybını arttırmaya yardımcı olabilir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, BCAA’lar vücudunuzun istenmeyen yağlardan daha etkili bir şekilde kurtulmasına yardımcı olabilir.

Yüksek proteinli, kalori tüketen rekabetçi güreşçiler BCAA’larla takviye edilmiş kısıtlı diyet, 19 günlük çalışma süresi boyunca soya proteini takviyesi verilenlerden 3,5 kilo daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir

Başka bir çalışmada günde 14 gram BCAA verilen halterciler, sekiz haftalık çalışma süresi boyunca günde 28 gram peynir altı suyu proteini verilenlerden %1 daha fazla yağ kaybetti. BCAA grubu ayrıca 2 kg daha fazla kas kazandı.


Ne Kadar Kullanılmalı

BCAA takviyesini spordan önce , spor sırasında ve spordan sonra 5’er gram şeklinde kullanabilirsiniz. Bunun dışında diyetinize ekleyebileceğiniz BCAA içeren yemekler şunlardır:

Et, kümes hayvanları ve balık:84 gram başına 3-4.5 gram
Fasulye ve mercimek: fincan başına 2.5-3 gram
Süt: fincan başına 2 gram (237 ml)
Peynir: 100 gramda 4 gram
Yumurtalar: Büyük yumurta başına 1.3 gram
Kabak Çekirdeği: 28 grambaşına 1 gram


BCAA Ne İşe Yarar Yazımızı Beğendiniz Mi?

BCAA Ne İşe Yarar yazımızı beğendiyseniz supplement kategorisinde ki diğer yazılarımıza bakmak isteyebilirsiniz.

Görüşleriniz bizim için çok önemli. Lütfen yorum kısmında görüş ve problemlerinizi yazın. Sorularınızı cevaplamayı çok isteriz.

Yorum yapın