en iyi arka kol hareketleri arka kol

En İyi Arka Kol Hareketleri Nelerdir ? 7 Triceps Hareketi

En İyi Arka Kol Hareketleri

Bu yazımız da kolumuzun daha büyük gözükmesini sağlayan arka kol (triceps) kasını geliştirecek en iyi arka kol hareketleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz.


Kol Kaslarını Tanıyalım

Arka kol (triceps) kası üç baştan oluşur; uzun baş (long head) , yan baş (lateral head) ve orta baş (medial head). Bunların içerisinde en büyük olanı uzun baştır. Yan başta hacim de rol oynayacak kadar büyüktür. Orta baş aralarında en küçüğüdür.


En İyi Arka Kol Hareketleri Nelerdir ?

Gücünüzü ve kas hacminizi arttıracak en iyi 7 arka kol hareketini sizin için listeledik.


Close Grip Bench Press

Close Grip Bench Press en etkili arka kol (triceps) egzersizlerinin başında gelir. Tüm başları çok etkili bir şekilde çalıştırır. Bench press ağırlığınızı yükseltmenize yardımcı olur. Özellikle bench press de kitleme anında sıkıntı yaşıyorsanız kesinlikle yapmanız gerek. Normal bench presse göre daha fazla üst göğüsü çalıştırır. Düşük tekrarlarla yüksek ağırlıklar iyi verim almanızı sağlar.

en iyi arka kol hareketleri cgbp
Close Grip Bench Press

Dips

Vücut ağırlığıyla yapılabilen bir arka kol (triceps) egzersizidir. Ekipmana gerek yoktur evde bile yapabilirsiniz. Göğsün alt kısmını da çalıştırmanızı sağlar. Salonlar da bulunan paralel barlarda yapılan dips omuzu daha az stres altına sokar sehpa da dips yaparken sıkıntı yaşıyorsanız paralel dipsi deneyin. Daha çok yan başı (lateral head) çalıştırır.

en etkili triceps hareketleri dips
Dips

Triceps Pushdown

Pushdown hareketi izole bir harekettir. Sadece tricepsi çalıştırır. Arka kol (triceps) için en çok tercih edilen izole egzersizdir. Yüksek tekrarlar yapmaya özen gösterin ve kasınızı hissetmeye odaklanın. Daha çok yan başı (lateral head) çalıştırır.

en etkili triceps hareketleri pushdown
Triceps Pushdown

Skullcrushers

Skullcrusher arka kolun uzun başını (long head) en iyi çalıştıran egzersizdir. Uzun baş kolun büyük görünmesinde en büyük rolü oynar. Bu egzersizi barbell ve dumbbelle yapabilirsiniz. Düşük ve yüksek tekrarları egzersizlerinize ekleyin.

en iyi arka kol hareketleri skull crusher
Skullcrusher

Seated Machine Dip

Dips yapamayanlar için çok iyi bir alternatiftir. Salonunuzda bu makine varsa burada kollarınızı çok güzel izole edebilir ve vücudunuzu daha az yorarak çalışabilirsiniz. Yüksek tekrarlara özen gösterin.

en iyi arka kol hareketleri machine dip
Makine Dip

Close Grip Push Up

Vücut ağırlıyla yapılabilen çok güzel bir arka kol egzersizidir. Evde yapabileceğiniz bir triceps egzersizidir. Kollarınızı omuz genişliğinde açın ve dirseklerinizi içe doğru kapatın. Yapabildiğiniz kadar tekrar yapıp sehpa da dips ile arka arkaya yaparsanız çok iyi bir pump yakalayabilirsiniz.

en iyi arka kol hareketleri push up
Şınav

Reverse Grip Pushdown

Bu hareket de pushdown gibi yüksek tekrarlarla çalışılmalıdır. Normal pushdowndan farkı orta başı (medial head) daha fazla çalıştırmasıdır.

en iyi arka kol hareketleri revers pushdown
Revers Grip Pushdown

En İyi Arka Kol Hareketleri Yazımızı Beğendiniz Mi?

En iyi arka kol hareketleri yazımızı beğendiyseniz antrenman kategorisinde ki diğer yazılarımıza bakmak isteyebilirsiniz.

Görüşleriniz bizim için çok önemli. Lütfen yorum kısmında görüş ve problemlerinizi yazın. Sorularınızı cevaplamayı çok isteriz.

Yorum yapın