en iyi bacak hareketleri

En İyi Bacak Hareketleri Nelerdir ? 7 Bacak Hareketi

En İyi Bacak Hareketleri

Bu yazımız da insanların en çok görmezden geldiği ama en önemli kas olan bacak kaslarını geliştirecek en iyi bacak hareketleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz.

Bacak çalışmak testosteronu ve vücudunuz genel kuvvetini arttırır.


En İyi Bacak Hareketleri Nelerdir ?

Gücünüzü ve kas hacminizi arttıracak en iyi 7 bacak hareketini sizin için listeledik.


Squat

Squat egzersizi bacak antrenmanlarınız olmazsa olmazıdır. Bacak kaslarının tamamını çalıştırır. Odaklandığı kaslar daha çok ön bacak (quadriceps) ve kalça kaslarıdır. Bunların yanı sıra karın kaslarını da çok iyi çalıştırır. Vücudun genel kuvvetini arttırır ve testosteronu yükseltir.

en iyi bacak hareketleri squat
Squat

Front Squat

Front Squat egzersizi squata iyi bir alternatiftir. Normal Squattan farkı ön bacak kaslarını daha çok çalıştırmasıdır. Bu harekette dik durmak şart olduğu için postürünüzü de düzeltir.

en iyi bacak hareketleri front squat
Front Squat

Romanian Deadlift

Romanian Deadlift arka bacak kasları ve kalça için çok etkili bir egzersizdir. Bacak kaslarının yanı sıra bel , sırt , bilek ve trapez kaslarını da çalıştırır. Bu hareketi düzgün formla uygulamazsanız belinizi sakatlayabilirsiniz.Risk almak istemeyenler daha düşük ağırlıklarla yavaş tekrarlar yapabilir.

en iyi bacak hareketleri romanian deadlift
Romanian Deadlift

Lunge

Lunge egzersizi bacaktaki tüm kasları etkili bir şekilde çalıştırır. Arka bacak kaslarını squattan daha iyi çalıştırır. Bu egzersizi vücut ağırlığınız ile yapabilirsiniz. Eğer kolay geliyorsa dumbbelle da yapabilirsiniz. Tek taraflı bir egzersiz olduğu için kas eşitsizliklerini önler ve vücudu dengede tutmaya çalıştığınız için yan karın kasları (oblique) çok etkili bir şekilde çalışır.

en iyi bacak hareketleri lunge
Lunge

Leg Extension

Leg Extension egzersizi ön bacak (quadriceps) kaslarını izole eden çok iyi bir egzersizdir. Ayağınızın açısına göre kasın istediğiniz bölgesine vurgu yapabilirsiniz. Bu egzersizi 12-15 tekrar aralığında yapın ve kontrollü tekrarlar yapın.

en etkili kalca egzersizleri leg extension
Leg Extension

Leg Curl

Leg Curl egzersizi arka bacak (hamstring) kaslarını izole eden çok iyi bir egzersizdir. Ayağınızın açısına göre kasın istediğiniz bölgesine vurgu yapabilirsiniz. Bu egzersizi 12-15 tekrar aralığında yapın ve kontrollü tekrarlar yapın.

en etkili kalça egzersizleri leg curl
Leg Curl

Leg Press

Leg Press egzersizi tüm bacak kaslarını çalıştır. Ayağınızı daha yukarı koyarsanız daha çok kalça ve arka bacak çalışır. Aşağı koyarsanız daha çok üst bacak çalışır. Squata göre daha güvenli bir egzersizdir.

en iyi bacak hareketleri leg press
Leg Press

En İyi Bacak Hareketleri Yazımızı Beğendiniz Mi?

En iyi bacak hareketleri yazımızı beğendiyseniz antrenman kategorisinde ki diğer yazılarımıza bakmak isteyebilirsiniz.

Görüşleriniz bizim için çok önemli. Lütfen yorum kısmında görüş ve problemlerinizi yazın. Sorularınızı cevaplamayı çok isteriz.

Yorum yapın