karın kası hareketleri

Karın Kası Hareketleri Nelerdir ? En İyi 7 Karın Hareketi

En İyi Karın Kası Hareketleri

Bu yazımız da insanların ortaya çıkartmakta en çok zorlandığı kas olan karın kaslarını geliştirecek ve onları belirginleştirecek en iyi karın kası hareketleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz.

Bu hareketler karın kasını büyütür ve daha yüksek yağ oranlarında da belirginleşmesini sağlar ama en iyi sonuçlar için diyetinizi de gözden geçirmelisiniz.


En İyi Karın Kası Hareketleri Nelerdir ?

Gücünüzü ve kas hacminizi arttıracak en iyi 7 karın hareketini sizin için listeledik.


Plank

Plank egzersizi karın antrenmanlarınız olmazsa olmazıdır. Karın kaslarının hepsini ve bel kaslarını çok iyi bir şekilde çalıştırır. Vücudunuz da bulunan tüm stabilizör kaslarını devreye sokar. Vücudun genel kuvvetini ve core gücünüzü arttırır. Karın antrenmanlarınızda 3 set 1 dakika yapabilirsiniz.

karın kası hareketleri plank
Plank

Side Plank

Side Plank egzersizinin planktan farkı daha çok yan karın kaslarını (oblique) çalıştırmasıdır. Oblique kasları vücudun dengesini korumakla görevlidir. Lunge gibi tek taraflı egzersizler yaparken dengeniz bozuluyorsa büyük ihtimal oblique kaslarınız zayıftır. Bu hareketi 3 set her taraf için 30 saniye yapın.

karın kası hareketleri
Side Plank

Crunch

Crunch egzersizi tüm karın kaslarını çalıştırır. Daha çok üst karına odaklanır. Bu hareketi yapmak size çok kolay geliyorsa elinize dumbbell alarak hareketi zorlaştırabilirsiniz. Bu hareketi 3 set 12-15 tekrar aralığında uygulayın.

karın kası hareketleri
Crunch

Hanging Leg Raise

Hanging Leg Raise egzersizi araştırmalara göre en iyi karın kası egzersizidir. Tüm karın kaslarını çalıştırır ama odak daha çok alt karın kaslarındadır. Bu egzersizi vücut ağırlığınız ile yapabilirsiniz. Kolay geliyorsa ayaklarınızın arasına dumbbell koyabilirsiniz. Bu egzersiz aynı zamanda bilek kaslarını da çok iyi çalıştırır. Hanging Leg Raise egzersizini 4 set 12 tekrar yapın.

karın kası hareketleri hanging leg raise
Hanging Leg Raise

Russian Twist

Russian Twist egzersizi yan karın (oblique) kaslarını hedef alan çok iyi bir egzersizdir. Bu hareketi uygulamak çok basit olduğu için elinize ağırlık almanız daha etkili olacaktır. Bu egzersizi 3 set 20 tekrar aralığında yapın.

abdominalis egzersizleri russian twist
Russian Twist

Bicycle Crunch

Bicycle Crunch egzersizi daha çok yan karın (oblique) kaslarını hedef alır ama üst karını da çok iyi çalıştırır. Bu egzersizde dirseğinizi ters taraftaki dizinize değdirmeye çalışın ve diğer ayağınızı ileri uzatın. Bu egzersizi 3 set 12-15 tekrar aralığında yapın.

karın kası hareketleri bicycle crunch
Bicycle Crunch

Leg Raise

Leg Raise egzersizi Hanging Leg Raise egzersizini yapamayanlar için çok iyi bir alternatiftir ve alt karın kaslarını hedef alır. Bu egzersizi uygularken elinizi belinizin altına koymak daha etkili olacaktır. Leg Raise egzersizini 3 set 20 tekrar olarak uygulayın.

abdominalis egzersizleri leg raise
Leg Raise

En İyi Karın Kası Hareketleri Yazımızı Beğendiniz Mi?

En iyi karın kası hareketleri yazımızı beğendiyseniz antrenman kategorisinde ki diğer yazılarımıza bakmak isteyebilirsiniz.

Görüşleriniz bizim için çok önemli. Lütfen yorum kısmında görüş ve problemlerinizi yazın. Sorularınızı cevaplamayı çok isteriz.

Yorum yapın