kreatin ne işe yarar

Kreatin Ne İşe Yarar ? Kreatin Zararlı Mıdır ?

Kreatin Ne İşe Yarar ?

Bu yazımızda kreatin ne işe yarar ondan bahsedeceğiz. Kreatin, performansı arttırmak için bir numaralı takviyedir. Çalışmalar kas kütlesini, gücünü ve egzersiz performansını artırabildiğini göstermektedir. Ek olarak, nörolojik hastalığa karşı koruma gibi bir dizi başka sağlık yararı sağlar.

Bazı insanlar kreatinin güvensiz olduğuna ve birçok yan etkiye sahip olduğuna inanmaktadır, ancak bunlar kanıtlarla desteklenmemektedir. Aslında, dünyanın en çok test edilmiş takviyelerinden biridir ve olağanüstü bir güvenlik profiline sahiptir.

Bu makalede kreatin hakkında bilmeniz gereken her şey açıklanmaktadır.


Kreatin Nedir ?

Kreatin, kas hücrelerinde doğal olarak bulunan bir maddedir. Ağır kaldırma veya yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında kaslarınızın enerji üretmesine yardımcı olur. Kreatin takviyesi alarak kas kazanmak, gücü arttırmak ve egzersiz performansını iyileştirmek için sporcular ve vücut geliştiriciler arasında çok popülerdir.

Kimyasal olarak, amino asitlerle birçok benzerliği paylaşır. Vücudunuz glisin ve arginin amino asitlerinden üretebilir.Vücudunuzun kreatin depolarını et alımı, egzersiz, kas kütlesi miktarı , testosteron ve IGF-1 gibi hormon seviyeleri gibi çeşitli faktörler etkiler. Vücudunuzun kreatininin yaklaşık% 95’i kaslarda fosfokreatin şeklinde depolanır. Diğer % 5’i beyninizde, böbreklerinizde ve karaciğerinizde bulunur.

Takviye ettiğinizde, fosfokreatin depolarınızı arttırırsınız. Bu, vücudunuzda ATP adı verilen yüksek enerjili bir molekül üretmesine yardımcı olduğu için hücrelerde depolanan bir enerji türüdür. ATP’ye genellikle vücudun enerji para birimi denir. Daha fazla ATP’niz olduğunda, vücudunuz egzersiz sırasında daha iyi performans gösterebilir.


Kas Kazanımına Etkisi

Kreatin hem kısa hem de uzun vadeli kas büyümesi için etkilidir. Yetişkin bireyler, yaşlılar ve seçkin sporcular da dahil olmak üzere birçok farklı insana yardımcı olur.

Yetişkinlerde yapılan 14 haftalık bir çalışma, kreatin ilavesinin bacak gücünü ve kas kütlesini önemli ölçüde artırdığını göstermiştir.

Haltercilerle yapılan 12 haftalık bir çalışmada, kreatin kas büyümesini sadece kreatin kullanmayanlara göre 2-3 kat daha fazla artırdı. Bench press ağırlıklarında ise %20 artış oldu.


Güç ve Egzersiz Performansı

Kreatin ayrıca gücü, gücü ve yüksek yoğunluklu egzersiz performansını artırabilir.

Bir çalışmada kreatin yüklemesi yapılan sporcular yapılmayanlara kıyasla gücü % 8, halter performansını % 14 ve bench press tek tekrar maksimum ağırlığını % 43’e kadar artırdı.

İyi eğitimli sporcularda 28 günlük takviye, bisiklet sprint performansını % 15 ve bench press performansını% 6 artırdı.

Kreatin ayrıca yoğun aşırı egzersiz sırasında kas kütlesini arttırırken güç ve egzersiz performansının korunmasına yardımcı olur. Bu göze çarpan iyileştirmeler öncelikle vücudunuzun ATP üretme kapasitesinin artmasından kaynaklanmaktadır.

Normalde, ATP 8-10 saniye yüksek yoğunluklu aktiviteden sonra tükenir. Ancak, kreatin takviyeleri daha fazla ATP üretmenize yardımcı olduğundan, birkaç saniye daha uzun süre optimum performansı koruyabilirsiniz.


Ne Kadar Kullanılmalı

Kreatin takviyesi her gün 5 gram olarak kullanılmalıdır. Yapılan araştırmalar kreatine ara vermeye gerek olmadığını göstermiştir. Spordan önce veya sonra kullanımını fark etmediği gibi her gün aynı saatte kullanmanız daha faydalı olacaktır. Kreatin takviyesinin genetik olarak saç dökülmesi olan insanlarda saç dökülmesini hızlandırması dışında herhangi bir zararı görülmemiştir.


Kreatin Ne İşe Yarar Yazımızı Beğendiniz Mi?

Kreatin Ne İşe Yarar yazımızı beğendiyseniz supplement kategorisinde ki diğer yazılarımıza bakmak isteyebilirsiniz.

Görüşleriniz bizim için çok önemli. Lütfen yorum kısmında görüş ve problemlerinizi yazın. Sorularınızı cevaplamayı çok isteriz.

Yorum yapın