protein tozu ne işe yarar

Protein Tozu Ne İşe Yarar ? Zararlı Mıdır ?

Protein Tozu Ne İşe Yarar ?

Bu makalemizde protein tozu ne işe yarar ondan bahsedeceğiz. Protein tozu popüler bir besin takviyesidir. Protein, kas geliştirmeye, dokuyu onarmaya ve enzim ve hormon oluşturmaya yardımcı olan önemli bir makro besindir. Protein tozu kullanmak kilo vermeye ve kaş yapmaya yardımcı olabilir.


Protein Tozunun Yararları

Protein kemik, kas ve cildin yapı taşlarından biridir. Vücudun hormon, enzim ve diğer kimyasalları üretmesi için buna ihtiyacı vardır.

Protein tozlarının diğer yararları şu şekildedir:

Kilo Yönetimi

Protein bakımından zengin yiyecekler yemek ve takviye almak insanların daha uzun süre daha dolgun hissetmesine yardımcı olabilir. Daha küçük porsiyon boyutları ve daha az sıklıkta atıştırma ile tok hissetmek bir kişinin sağlıklı bir kiloda kalmasına veya gerekli ise kilo vermesine yardımcı olabilir.

Bir 2017 incelemesi, peynir altı suyu proteini takviyesinin aşırı kilolu veya obez olan insanlarda vücut ağırlığını ve toplam yağ kütlesini azaltabileceğini bildirdi. Ayrıca kan basıncını, toplam kolesterolü ve kardiyovasküler hastalıklar için diğer risk faktörlerini azaltabilir.


Kas Kazanımı

Protein kas büyümesi için gereklidir. Birçok sporcu ve spor salonu tutkunu, protein içeceği tüketir, çünkü bu içeceklerin kuvvet antrenmanından sonra toplanmasına yardımcı olacağına inanırlar.

2018 yılında yapılan 49 çalışmanın analizi, bu amaçla protein takviyesinin kullanımını desteklemektedir. Araştırma, protein takviyelerinin, ağırlık kaldırma gibi direnç egzersizi yapan sağlıklı yetişkinlerde kas boyutunu ve gücünü önemli ölçüde geliştirdiğini göstermektedir. Protein takviyesi erkeklerde ve kadınlarda eşit derecede etkilidir.Araştırmacılar ayrıca, protein vücut ağırlığının kilogramı başına kilogramı (kg) başına 1.6 gram (g) aştığında katılımcıların herhangi bir ek fayda sağlamadığını belirtti.


Egzersiz Sonrası Toparlanma

Kas büyümesine katkıda bulunmanın yanı sıra, protein hasarlı kasların ve dokuların onarılmasına yardımcı olabilir. Sporcular egzersiz sonrası kas ağrısından iyileşmeyi hızlandırmak için protein tozu kullanabilirler.

Birçok çalışma, egzersiz sonrası protein takviyeleri almanın kas hasarını azaltarak ve kas performansını ve kas proteini sentezini iyileştirerek iyileşmeye yardımcı olabileceğini bildirmektedir.


Öğün Kalitesini Arttırır

19 yaş ve üstü kişiler için önerilen günlük protein alımı, kadınlar için 46 gram ve erkekler için 56 gramdır. Muhtemelen bazı veganlar ve vejetaryenler dahil olmak üzere bu miktarları karşılamayı zor bulan insanlar, protein tozunun soruna kolay bir çözüm sunduğunu görebilirler.

Sporcular, halterciler, yaşlılar ve kronik hastalığı olan kişilerin önerilen proteinden fazla alması gerekebilir. Araştırmalar, yoğun bir antrenman düzenine sahip sporcuların, günde vücut ağırlığının kilogramı başına 1.4 ila 2.0 g arasında değişen, günde iki kez protein tozu alımından faydalanabileceğini göstermektedir.


Protein Tozları Zararlı Mıdır ?

Bugüne kadar yapılan hiçbir araştırmada protein tozunun zararlı olduğuna dair bir bulgu bulunamadı. Protein tozunun dışında fazla protein tüketiminin ise kilogram başı 5 grama kadar sorun yaratmadığı gözlemlendi.


Protein Tozu Ne İşe Yarar Yazımızı Beğendiniz Mi?

Protein Tozu Ne İşe Yarar yazımızı beğendiyseniz supplement kategorisinde ki diğer yazılarımıza bakmak isteyebilirsiniz.

Görüşleriniz bizim için çok önemli. Lütfen yorum kısmında görüş ve problemlerinizi yazın. Sorularınızı cevaplamayı çok isteriz.

Yorum yapın